Foto by OZ Inkluziv
Syndróm FOMO (z angl. fear of missing out – strach z toho, že mi niečo unikne) sa najčastejšie objavuje u ľudí vo veku 18-30 rokov a ide o strach z premeškania v rôznych situáciách. Napríklad investor sa môže obávať, že príde o zisk, ak v konkrétnom okamihu neinvestuje do konkrétnej akcie. študentka chodí na každú párty, aby nepremeškala žiadnu zábavu alebo aj batoľa, ktoré nechce spať aby mu neušli pekné chvíľky s rodičmi.
Áno, tento fenomén sa môže týkať aj batoliat. Ako? Shawnee L. Baker hovorí, že FOMO je u batoliat bežné, a to v čase pred spaním. Majú pocit, že spánok je nuda a mama s otcom sú zábavnejší, boja sa, že niečo zmeškajú a tak spánok odmietajú. Viac informácií nájdete napríklad v článku FOMO ovplyvňuje aj detský spánok.
V súčastnosti sa však FOMO najviac spája s používaním sociálnych sietí.
Aktuálne, keď sa deti zúčastňovali dištančného vzdelávania a moderné technológie sa používali viac ako inokedy, aj FOMO sa prejavuje častejšie.
A ako sa vlastne prejavuje?
Ide o strach, že sa napr. na sociálnych sieťach deje niečo úžasné, niečo čo nesmieme zmeškať. Spája sa aj s úzkosťou, že nám unikajú nové možnosti a príležitosti, že nebudeme v obraze.
Ďalšou emóciou je aj ľútosť alebo pocity viny, že robíme chybu a nie som v správnom čase na správnom mieste. Medzi prejavy tiež patrí netrpezlivosť, agresivita, búšenie srdca, zlá nálada alebo nerozhodnosť. Neustále kontrolujeme sociálne siete, prezeráme novinky, chceme mať neustály prehľad o tom, čo sa deje.
Ovplyvňuje to aj naše sebavedomie, keď každý deň vidíme fotky ostatných, ktoré sa nám zdajú lepšie ako tie naše. Paradoxne, strach, že nám niečo unikne, nás oberá o reálne spojenie s ľuďmi a aj o čas, ktorý by sme mohli venovať oddychu a bráni nám užívať si prítomnosť, či dosahovať naše ciele.
Všetky tieto ukazovatele môžu spôsobovať aj problémy v školách.
- Problémy s pozornosťou keď žiaci premýšľajú, čo pridajú na internet, či im odpísal kamarát, koľko likov na fotku dostali. Môžu byť „mysľou inde“.
- Únava po prebdenej noci, kedy bezcieľne scrolujú nástenky kamarátov a sledujú aké majú Novinky.
- Nepripravenosť na vyučovanie či podráždenosť na učiteľov a spolužiakov.
- Problém môže byť aj pri nadväzovaní reálnych vzťahov, ak sa žiak sústredí viac na život na sociálnych sieťach.
FOMO sa môže objaviť či už u najmenších detí, žiakov ale aj u nás dospelých. V dobe sociálnych sietí sme naprogramovaní na neustále zdieľanie každého okamžiku. Zaplavuje nás túžba byť stredobodom pozornosti, vedieť o všetkom čo sa deje, chceme byť lepší ako ostatní, a preto potrebujeme sledovať ako na tom ostatní sú.
Ale naozaj sa naša hodnota odvíja od toho čo si myslia ostatní? Od toho čo ostatní majú a my nie?
Buďme JOMO!
Buďme viac JOMO! (z angl. joy of missing out). Spokojní s tým, kde sa v živote nachádzame, neporovnávajme svoje životy s ostatnými, vážme si medziľudské vzťahy, naučme sa hovoriť „nie“ a dovoľme si prežívať emócie. Pozitívne aj negatívne. Žime viac v prítomnosti a naučme sa spomaliť.
….koľkokrát ste dnes skontrolovali sociálne siete vy? 🙂
Videá:
FOMO – TEDxUNC Bobby Mook https://www.youtube.com/watch?v=1mZAQC9djPE
FOMO: Our relationship with social media https://www.youtube.com/watch?v=q5zv9_ZgYoQ
What will we truly miss? https://www.youtube.com/watch?v=6jX9ANAgVuY
Zdroje:
https://www.univision.com/papas-y-mamas-en/babies/dealing-with-fomo-when-your-kid-wont-sleep
https://eduworld.sk/cd/marcela-kozejova-palkechova/8144/fomo-ovplyvnuje-aj-detsky-spanok
https://www.e-bezpeci.cz/index.php/temata/dali-rizika/1229-co-je-syndrom-fomo
Role fotografií jedla na Instagrame – Sabina Bednářová – https://theses.cz/id/w4zeh7/zaverecna_prace.pdf
Život bez sociálnych sietí – Petra Vladíková http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/45107/vlad%c3%adkov%c3%a1_2019_dp.pdf?sequence=1&isAllowed=y
JOMO: The joy of missing out https://www.psychologytoday.com/us/blog/happiness-is-state-mind/201807/jomo-the-joy-missing-out
Autor: Petra Gogoláková