Photo by Wil Stewart on unsplash.com
Od stredy 1. februára odštartovala kampaň „Suchý február“, ktorá vyzýva ľudí, aby vydržali mesiac bez konzumácie alkoholu. Počas tejto doby môžu posúdiť, ako dobre sa dokážu zaobísť bez alkoholu.
Alkoholizmus je podľa lekárskej terminológie choroba závislosti, pri ktorej pacient pravidelne konzumuje veľké množstvá alkoholu, napriek tomu, že musí čeliť mnohým negatívnym javom. Uvedieme niekoľko štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NZCI).
- Vyšetrenie na poruchy psychiky a správania zapríčinených užívaním alkoholu (2021)
27 198 osôb – ide o najnižší počet v sledovanom období rokov 2011 – 2021. - Psychické poruchy a správania zapríčinené užívaním alkoholu prvýkrát v živote (2021)
6 482 osôb, čo je o 3,8 % menej ako v roku 2020 a o 12,5 % menej v porovnaní s päťročným priemerom pred pandémiou. - Diagnostikovanie syndrómu závislosti na alkohole (2021)
3 801 osôb, čo bolo 58,6 % z počtu vyšetrených nových prípadov s poruchami psychiky a správania zapríčinenými užívaním alkoholu. - Hospitalizácia na ochorenia, ktoré vznikli v dôsledku užívania alkoholu (2021)
12 279 hospitalizácií, , čo predstavuje len menší medziročný pokles o 0,2 %. - Samovraždy za prítomnosti alkoholu alebo návykovej (psychotropnej) látky (2021)
117 samovrážd, podiel samovrážd za prítomnosti alkoholu u mužov bol 35,6 % a u žien bol 17,2 %. - Rodičky, ktoré počas tehotenstva užívali alkohol (2020)
182 prípadov
Vláda SR schválila zo dňa 19.1.2022 Národný akčný plán pre problémy s alkoholom na roky 2021-2030. Národný plán vychádza z Globálnej stratégie znižovania škodlivých účinkov alkoholu, ktorá bola prijatá na 63. Svetovom zdravotníckom zasadnutí v Ženeve v roku 2010. Hlavnou víziou je zlepšenie zdravotného stavu a sociálnych vplyvov na jednotlivca, rodiny a komunity, s vyznaným znížením chorobnosti a úmrtnosti, ktoré vznikli v dôsledku škodlivého užívania alkoholu (Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky).
Ako prebieha protialkoholická liečba?
Alkoholická liečba má 3 zložky: farmakoterapia, psychoterapia a režimová liečba. Prebieha buď ambulantnou formou, alebo kombináciou lôžkovej liečby s nevyhnutnou následnou ambulantnou terapiou. Najznámejším ústavom na Slovensku, ktorý sa zaoberá poskytovaním pomoci pre ľudí so závislosťou na alkohol je OLÚP, n.o. Predná hora, kde je liečba plne hradená zdravotnou poisťovňou a trvá 3 mesiace.
Najznámejšími štyrmi otázkami ohľadom alkoholizmu sú otázky z dotazníka CAGE:
1.) Mali ste niekedy pocit, že by ste mali svoje pitie obmedziť?
2.) Kritizuje vás niekto z okolia za vaše pitie?
3.) Mali ste niekedy pre pitie zlé pocity alebo pocity viny?
4.) Pili ste niekedy alkohol už ráno, aby ste sa upokojili alebo zmiernili abstinenčné príznaky „opicu“?
Už jedna odpoveď môže naznačovať problém s alkoholom, čím viac kladných odpovedí, tým vyššia pravdepodobnosť závislosti alkoholu.
Poznáte spoločenstvo žien a mužov, ktorí si navzájom pomáhajú, aby zdolali alkoholizmus?
Sú to Anonymní Alkoholici (AA), sú najrozšírenejšou svojpomocnou skupinou na svete. Oslovili už vyše 2 milióny členov a rozrástli sa do 180 krajín. Stretnutie Williama Griffitha Wilsona a Dr. Roberta Hollbrooka Smitha, ktorí trpeli alkoholom, sa vyliečili vďaka spoločnej podpore a vzájomnému zdieľaniu. V roku 1939 sa publikovala kniha s názvom Anonymní alkoholici, ktorá dala spoločenstvu názov a základy na ktorých spoločenstvo dodnes stojí. AA na Slovensku pôsobí od roku 1990, zakladateľmi boli jednotlivci, ktorí zažili AA v zahraničí alebo sa s AA zoznámili cez pôvodnú anglicky písanú literatúru. Každoročne sa koná celoslovenský zjazd AA, ktorý je otvorený aj pre záujemcov a priaznivcov z radov príbuzných a odborníkov. AA spolupracujú s viacerými odborníkmi a psychiatrickými inštitúciami (Vojtová, 2006). Na ich webovej stránke www.alkoholici-anonymni.sk sa môžete dočítať o základných informáciách.
Kampaň Suchý február tento rok priniesol pre registrovaných osušku #NEPITJEUMENIE. Stačí sa len odhodlať, zaregistrovať sa. Môžete si kúpiť tohtoročnú osušku, alebo prispieť do neziskovej organizácie Suchej únor, z.ú. a aktivít na osvety, vzdelávania a prevencie rizikového správania. Viac informácii sa dočítate na stránke: www.suchyfebruar.sk
Nebojte sa vyhľadať pomoc!
Autorka: Simonka Gécziová
Zdroje
Národné centrum zdravotníckych informácií (2023). Poškodenie zdravia a konzumácia alkoholu v Slovenskej republike 2021, Štatistické výstupy – Poškodenie zdravia konzumáciou alkoholu, dostupné na: https://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Poskodenie_zdravia_konzumaciou_alkoholu/Pages/default.aspx
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (2022). Národný akčný plán pre problémy s alkoholom na roky 2021-2030. dostupné na: https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4994:narodny-akny-plan-pre-problemy-s-alkoholom-na-roky-2021-2030&catid=108:materialy-schvalene-vladou
Vojtová, H. (2006). Anonymní alkoholici a ich program dvanástich krokov. PSYCHIATRIA, 13(3-4), 177-181.