Photo by Nick Morrison on unsplash.com
Podľa môjho názoru je vzdelávanie sa v našej profesii mimoriadne dôležité. Osobne preferujem, keď mi niekto o téme, ktorá ma zaujíma porozpráva a môžem sa v prípade potreby pýtať. Samozrejme, je skvelé aj pokiaľ čítame odbornú literatúru, či výskumné články, ale workshopy, webináre, kurzy a výcviky majú skrátka iný šmrnc ;). Preto v tomto článku ponúkam osobné odporúčanie na vzdelávania, ktoré ma doteraz v moje praxi najviac obohatili.
Ako na to?
Najskôr si povedzme, kam chodiť na inšpirácie.
Súverénne je mojím osvedčeným zdrojom stránka ipsychológia (https://www.i-psychologia.sk/), kde nájdete nielen vzdelávania v časti Akcie, ale aj články o rôznych témach a odporúčania na knihy.
Druhou cestou, ktorú zvyknem pri napĺňaní profesijneho plánu využívať sú osobné referencie. Ozvem sa psychologičkám, ktoré z môjho okolia dobre poznám, prípadne kontaktujem CPPPaP, pod ktoré spadám.
Nuž a v neposlednom rade si prelistujem aj stránky psychoterapeutických výcvikov, s ktorými sympatizujem. Jednak z dôvodu, že ma zaujíma či náhodou neotvárajú novú skupinu, ale tiež preto, lebo niekedy ponúkajú aj kratšie vzdelávania, tzv. ochutnávky toho, ako pristupujú ku klientom.
Pred prihlásením sa na akékoľvek vzdelávanie by som vám odporúčala zistiť možnosti školy, v ktorej pracujete. Koľko dní pracovného voľna môžete mať (zvyčajne je to 5), koľko dní dovolenky/víkendov ste ochotná/ý a schopná/ý vzdelávaniu venovať. Nehovoriac o financiách. V tomto prípade tiež záleží od školy alebo inštitúcie, či vám poskytne preplatenie vzdelávania, alebo cestovných nákladov. Osobne si vzdelávania vyhľadávam v období od júna do augusta, aby som vedela ako bude môj školský rok od septembra vyzerať.
Kurzy, ktoré stoja za to
Kurz krízovej intervencie
A teraz poďme na sľúbené odporúčania konkrétnych kurzov a workshopov. Mojím top vzdelávacím zážitkom boli všetky kurzy zamerané na krízovú intervenciu pod vedením Mgr. Márie Anyalaiovej, PhD. Venujú sa know how v prípade, že sa vo vašej škole odohrá smrteľná tragédia (jednak suicídium, ale aj iná katastrofa). Viem, môže to znieť odstrašujúco, ale nanešťastie žijeme vo svete, kde sa takéto tragédie dejú. A je lepšie byť na ne pripravení. Osviežením je i krátky kurz práce s terapeutickými kartami od B-creative, ktoré určite vo svojej práci využijete. Je to veľmi vďačný nástroj na skupinovú i individuálnu prácu. Viac informácií môžete nájsť tu: https://www.ior.sk/.
Coachingplus: Ako pracovať s klientom
Ďalšou sériou vzdelávaní ma, tesne po ukončení štúdia na VŠ, obohatila spoločnosť Coachingplus (https://www.coachingplus.org/index.html ). Najviac mi ostali v pamäti vedomosti z cyklu Efektívny pomáhajúci rozhovor alebo Skupinová dynamika. Dozvedeli sme sa ako byť v kontakte s klientom, aktívne počúvať, pracovať s emóciami či s odporom. A nielenže som získala vedomosti, ale aj zručnosti takéto rozhovory viesť a sebavedomie pre prácu s klientom.
Nenásilná komunikácia
Nenásilná komunikácia je mojím ďalším odporúčaním. A to z toho dôvodu, že častou témou konzultácií bývajú konflikty. A teória „nenásilky“ ponúka náhľad na pocity i potreby a ponúka praktický spôsob ako s nimi pracovať. Najbližšie sa bude konať v septembri a podrobnosti nájdete na stránkach Inklucentra – https://inklucentrum.sk/event/nenasilna-komunikacia-i/.
Relaxačné techniky
Rovnako by som odporúčala mať medzi svojimi poradenskými nástrojmi i nejakú relaxáciu. Stres a úzkosti sú totiž často témou v každom veku a preto je fajn oprieť sa o vami osvedčenú techniku. Ja osobne preferujem Autogénny tréning, ktorého základy sme sa naučili na vysokej škole, ale stretla som sa i s Jacobsonovou progresívnou relaxáciou alebo rôznymi imagináciami. Stačí si len vybrať. Osobne tiež rada pri práci využívam aj techniky arteterapie. V tejto sfére sa pomerne ľahko dá vygoogliť, kde a kedy sa najbližšie koná aspoň jednodňový workshop, ktorý vás určite inšpiruje pre ďalšiu prácu.
Zaujímavú ponuku webinárov nájdete aj na našom Portáli školskej psychológie v Sekcii pre škol.psychológov v záložke Webináre. Webináre sú reakcia na aktuálne potreby škol. psychológov, ako aj iných členov škol.podporných tímov. Popozerajte. https://www.portalskolskejpsychologie.sk/webinare-pre-sp/
A zaujímavosť na záver. Pokiaľ je vaša škola zapojená do Erasmus+ projektov, tak určite stojí za opýtanie či by ste ako odborný zamestnanec nemohli absolvovať vzdelávací kurz v zahraničí rovnako, ako to je umožnené učiteľom. Takéto kurzy následne nájdete na https://www.schooleducationgateway.eu/en/pub/index.htm .
Prípadne je možné sa vydať i cestou job shadowingu, pokiaľ vaša škola spolupracuje a organizuje výmenné pobyty s inými školami.
Verím tomu, že paleta ponúk je pomerne široká. Aj keď užšia ako pri pedagogických zamestnancoch. Pokiaľ sa dá vyberajte si vzdelávania, ktoré budú efektívne a užitočné, nielen také, aby ste si mohli odškrtnúť, že ste niečo absolvovali.
Som totiž presvedčená, že účasť na vzdelávaní je zmysluplná nielen z hľadiska obsahu, ale i získavania kontaktov a zdieľania skúseností. A v neposlednom rade je to skvelá možnosť ako bojovať proti vyhoreniu.
Mgr. Dominika Kačmárová