Phoot by James Yarema on unsplash.com
V dnešnej dobe skoro všade máme pri sebe telefón. Požívame ho na udržiavanie kontaktov, zaplatenie účtov. Ale čo by bolo, keby sme ho vedeli použiť aj na prospech nášho duševného zdravia?
Ak do vyhľadávača aplikácií nášho telefónu zadáme v angličtine kľúčové slová depresia alebo úzkosť, nájdeme nespočetné množstvo aplikácií, ktoré sa dajú stiahnuť zadarmo. Vyžadujú minimum angličtiny, no väčšina sľubuje pomoc pri zmierňovaní príznakov niektorých duševných porúch. Existujú aj aplikácie, ktoré po vyplnení krátkeho testu vyhodnotia naše duševné zdravie.
Ako to funguje?
Väčšina aplikácií pre duševné zdravie sa spolieha na podobné metódy. Pri liečbe depresie a úzkosti sa osvedčila kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) a cvičenia všímavosti, no osvedčujú sa aj rôzne relaxačné tréningy. Mnoho aplikácií obsahuje možnosť vlastného monitorovania pomocou nástroja na sledovanie nálady. To znamená, že môžeme niekoľkokrát za deň zadať, ako sa cítime. Uvedomenie si našich emócií môže viesť k väčšiemu sebauvedomeniu. Často tieto aplikácie obsahujú aj vzdelávacie materiály, ktoré nám pomáhajú lepšie porozumieť vlastnému mentálnemu fungovaniu.
Pre koho sú určené tieto aplikácie?
Tieto aplikácie poskytujú skvelú príležitosť pre tých, ktorí sa na terapiu ťažko dostávajú kvôli bydlisku či finančnej situácii, prípadne sa z nejakého dôvodu zdráhajú navštíviť odborníka.
Musíme však mať na pamäti, že tieto aplikácie nevyriešia naše problémy, len majú potenciál zmierniť symptómy.
Odporúčania na aplikácie:
- Moodfit: Bola vybraná ako najlepšia aplikácia pre duševné zdravie za rok 2020. Moodfit je aplikácia, ktorej cieľom je pomôcť používateľom pochopiť a zlepšiť ich nálady, zvýšiť odolnosť a dosiahnuť ciele. Využíva princípy kognitívneho správania (KBT), ako sú napríklad záznamy myšlienok, všímavosť, meditácia a zaznamenávanie vďačnosti, na liečbu výkyvov nálady, ktoré môžu byť spôsobené depresiou, stresom a úzkosťou. Používatelia si môžu vytvoriť svoje vlastné ciele alebo si vybrať z predvolených nastavení, ako je nálada, spánok, vďačnosť a výživa. Domovská obrazovka zobrazuje percento cieľov, ktoré spotrebiteľ dosiahol, spolu s tým, koľko dní si uložil svoje nálady po sebe. K dispozícii sú tiež pripomienky, ktoré ponúkajú tipy na zlepšenie nálady, ako aj časť, ktorá sleduje pokrok používateľa pomocou grafov.
- Just Like Buddha: Poskytuje meditácie, ktoré sú zamerané na sebarealizáciu. Cieľom aplikácie je pomáhať meditujúcim z celého sveta, ktorí hľadajú skutočnú slobodu prostredníctvom účinných praktík a učení. Cvičenia sú duchovné, silné a nenáboženské. Aplikáciu inšpirovala starodávna tradícia the Five Buddha Wisdoms nazývaných ako Five Gates.
- CalmHarm: Má za cieľ pomôcť mladým ľuďom zvládnuť nutkanie na sebapoškodzovanie. Inšpiruje sa Dialektickou behaviorálnou terapia (DBT), ktorá povzbudzuje ľudí, ktorí sa sebapoškodzujú, aby sa naučili dbať na svoje emócie, aby sa naučili spôsoby, ako ich rozpoznať a zvládnuť ich inak. Poskytuje používateľom niekoľko okamžitých techník, ktoré im pomôžu prelomiť cyklus sebapoškodzovania a preskúmať základné spúšťacie faktory. Sebapoškodzovanie je impulzívne správanie a na reguláciu impulzu je potrebný okamžitý prístup k podpore. Je kľúčovým rizikovým faktorom samovrážd a vytvára návyk. Aplikácia sa odporúča pre osoby staršie ako 13 rokov.
- HeadSpace: Prostredníctvom vedecky podložených nástrojov meditácie a všímavosti Headspace pomáha vytvárať návyky, ktoré menia život, aby sa podporilo duševné zdravie. Na stránke uvádzajú, že aplikácia znižuje stres o 14 % len za 10 dní. Pomáha uvoľniť myseľ v priebehu niekoľkých minút, zlepšiť sústredenie a dosiahnuť lepší spánok.
- Youper: Youper je široko používaná, komerčne dostupná mobilná aplikácia, ktorá využíva terapiu umelou inteligenciou na liečbu úzkosti a depresie. Je navrhnutá tak, aby pomohla používateľom identifikovať, sledovať a spracovávať ich myšlienky a pocity. Technológia, ktorú aplikácia využíva kombinuje psychológiu a umelú inteligenciu, aby pochopila emocionálne potreby používateľov a odporučila behaviorálne intervencie.
- Happify: Happify je aplikácia založená na kognitívno-behaviorálnej terapii (KBT) a pozitívnej psychológii, ktorá pomôže stať sa aktívnejšími pri zlepšovaní celkového pocitu šťastia a duševného zdravia. Oblasti, na ktoré sa Happify zameriava: Zastavenie a zmena negatívnych vzorcov myslenia.
- Fabulous: Aplikácia s ľahkým prístupom k sebazdokonaľovaniu. Dozviete sa, ako vytvoriť zmysluplné denné rituály a zostaviť návyky, aby ste si vytvorili rutiny, ktoré vás povedú k dosiahnutiu všetkých vašich cieľov. Pomocou vedecky podloženého prístupu k budovaniu návykov sa naučíte, ako premeniť malé každodenné úlohy na hlbokú a trvalú zmenu.
- MY3: Aplikácia na prevenciu samovrážd. Pomáha vám zostať v spojení, keď máte samovražedné myšlienky. Môžete si v ňom vytvoriť bezpečnostný plán a pridať blízkych ľudí, ktorí budú upozornení, že ich potrebujete v prípade krízy.
- Calm: Mnohostranná aplikácia na meditáciu, spánok a relaxáciu so širokou škálou ponúk, ktoré podporujú všetko od všímavosti až po pohyb. Calm obsahuje meditácie, príbehy, hudbu, zvukové scenérie a ďalšie, to všetko má viesť poslucháčov na novú úroveň pokoja. Čo ponúka aplikácia – ľahké používanie, príbehy o spánku zaznamenané celebritami (Harry Styles, Matthew McConaughey, Bob Ross), sledovanie základných štatistík, meditačné pripomienky, sledovanie nálady, rozhranie vhodné pre deti, reálne obrazy, zvuky prírody, atď.
- Daylio: Daylio je denníková aplikácia, ktorá umožňuje nastavenie cieľov, sledovanie nálady a rutinné upozornenia. Aplikácia tieto údaje využíva na vytváranie personalizovaných štatistík a zisťovanie príčin jednotlivých nálad. Hlavnou funkciou programu je denník nálady, v ktorom môžu používatelia kedykoľvek hodnotiť svoju náladu na 5-bodovej škále a zaznamenávať aktivitu, ktorú robili v čase zápisu. Po zadaní dostatočného množstva údajov sa informácie zobrazia v rôznych grafoch (napr. priemerná denná nálada, mesačný graf nálady).
Autorka: Simona Gécziová