Medzinárodný deň tolerancie – 16.november

Photo by  Studio Blackthorns  on unsplash.com

Medzinárodný deň tolerancie 16.11.

 

Deň tolerancie je medzinárodne uznávaný sviatok, ktorý sa z iniciatívy UNESCO oslavuje každoročne od roku 1996, 16. novembra. Deklarácia okrem iného potvrdzuje, že tolerancia nie je ani zhovievavosť, ani ľahostajnosť. Je to rešpekt a ocenenie bohatej rozmanitosti kultúr nášho sveta, našich foriem prejavu a spôsobov ľudského bytia. Tolerancia uznáva všeobecné ľudské práva a základné slobody iných. Ľudia sú prirodzene rôznorodí; iba tolerancia môže zabezpečiť prežitie zmiešaných komunít v každom regióne po celom svete.

 

Mnoho ľudí sa cíti nepríjemne, keď počujú slovo tolerancia. To nie je prekvapujúce, pretože táto téma sa najčastejšie objavuje, keď sa nás niekto snaží presvedčiť, aby sme si rozumeli v niečom, čo sa nám zdá úplne neprijateľné.

 

Tolerancia však nie je to isté ako prijatie. Tolerancia v prvom rade znamená, že akokoľvek s niekým nesúhlasíme, rešpektujeme jeho právo myslieť si a veriť tomu, čo si myslí, že je správne, aj keď sme presvedčení, že sa mýli. Neznášanlivosť (intolerancia) sa začína, keď vyhlásime, že len my môžeme poznať celú pravdu o danej problematike.

 

Merriam-Webster definuje toleranciu ako „ochotu akceptovať pocity, zvyky alebo presvedčenia, ktoré sa líšia od vašich vlastných“. Prijatie ide ešte o krok ďalej, ako o tom hovorí Jefferson M. Fish – vysvetľuje, že môžete byť tolerantní bez toho, aby ste boli tolerantní, ale nemôžete byť prijatí bez toho, aby ste boli najprv tolerantní.

 

Ako si budovať toleranciu?

  1. Prevezmite zodpovednosť za svoje pocity
  • Uvedomte si, že bez vášho dovolenia vás nikto nemôže prinútiť cítiť sa určitým spôsobom. Ak sa cítite nahnevaní, zranení alebo naštvaní, vedzte, že máte moc zmeniť svoje emócie. Prejdite od postoja „táto osoba ma rozrušila“ k „Cítim sa rozrušený kvôli niečomu, čo táto osoba povedala alebo urobila, ale nemusím tak zostať. Mám moc vybrať si svoje reakcie.“
  1. Rozvíjajte zvedavosť
  • V mnohých prípadoch, keď nám chýba tolerancia voči iným, je to jednoducho preto, že im nerozumieme. Pestovaním otvorenej mysle, spoznávaním iných kultúr a ľudí a rozširovaním našich obzorov zvyšujeme svoju schopnosť porozumieť a akceptovať druhých.
  1. Zmeňte svoju perspektívu
  • Niekedy prichádza zranenie alebo nedostatok tolerancie, pretože nevidíme, odkiaľ ten druhý prichádza. Možno nebudete schopní úplne porozumieť zážitkom inej osoby, ale môžete posunúť svoju perspektívu zo seba na ňu a na to, ako sa s ňou môžete spojiť („Viem, že niekedy hovorím veci, ktoré nemyslím vážne, keď ma život dostáva na zem.“)
  1. Rešpekt
  • Ak nesúhlasíte s názorom inej osoby, zamerajte sa na rešpektovanie jej práva myslieť za seba a veriť tomu, čo si zvolí. Rovnako ako by sme nikdy nechceli, aby nám toto právo bolo odňaté, máme zodpovednosť poskytovať rovnakú zdvorilosť aj iným ľuďom a správať sa k ostatným s rešpektom, aj keď s nimi nesúhlasíme.

 

Až keď budeme praktizovať toleranciu, dospejeme k prijatiu; a až po dosiahnutí tolerancie a prijatia máme šancu dosiahnuť skutočné porozumenie a vedomie. Možno v tomto štádiu môžeme konečne dosiahnuť mier, ktorý hľadáme.

 

 

Autorka: Simonka – študentka psychológie

 

 

 

 

 

 

Použitá literatúra

 

Fish, J. M. (2014). Tolerance, Acceptance, Understanding …And how they differ in everyday life and in research. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/blog/looking-in-the-cultural-mirror/201402/tolerance-acceptance-u

Herendi, K. (2016). „Tolerance is not about solutions, but about finding solutions together“ – Today is the International Day of Tolerance. Psychoforyou. https://pszichoforyou.hu/tolerancia/

 

McLain, L. D., Kefallonitis, E., Armani, K. (2015). Ambiquity tolerance in organizations: definitional clarification and perspectives on future research. Frontiers in Psychology, 6 (344). doi: 10.3389/fpsyg.2015.00344

 

Verkuyten, M., Yogeeswaran, K., Adelman, L. (2020). The Negative Implication of Being Tolerated: Tolerance From the Target’s Perspective. Perspect Psychology Science, 15 (3), 544 – 561. doi: 10.1177/1745691619897974

 

UNESCO (1995). Declaration of Principles on Tolerance. https://unesco.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.