Photo by saeed karimi on unsplash.com
Na slovíčko
„Čo šľachtí ducha viac?“, pýtal sa Hamlet pri inej životnej dileme.
Dnes sa tá moja otázka týka oblasti sexuality. Musím priznať, že podľa môjho názoru by ani nemalo ísť o dilemu v tom, či s deťmi o sexe rozprávať alebo nie, ale skôr o to KEDY a AKO.
Dúfam totiž, že ak by som sa vás spýtala, či by ste boli radšej, keby sa vaše dieťa dozvedelo o dospievaní a sexualite z internetu, filmov či časopisov alebo od zodpovedného a dôveryhodného dospelého.
Väčšina z vás by, verím, zvolila druhú možnosť. Áno, zámerne som tam nenapísala „od rodiča“, lebo úplne rozumiem tomu, ak sa niekto naozaj necíti komfortne o tejto téme s dieťaťom rozprávať. A preto je skvelé, pokiaľ to vie a môže urobiť napríklad krstný rodič, švagrovci…. Skrátka niekto, komu vy i dieťa dôverujete a máte v tejto oblasti jednotné zmýšľanie.
Kedy je ten správny čas?
Tu sa dostávame k otázke KEDY. Kiež by na to existoval univerzálny recept. Isté však je, že téma sexu a lásky pre deti vôbec nie je tabu. Práve naopak – je veľmi lákavá.
Niekedy nás otázkou o tom, ako sa narodilo a ocitlo v brušku prekvapí už troj- alebo štvorročné dieťa.
Z mojich pozorovaní mi tiež vychádza, že aj osemročné deti v škole medzi sebou túto tému rozoberajú a riešia cez rôzne narážky, vtipy či ukážky pohybov. Prirodzene totiž skúmajú svoje telá a zaujímajú sa o telá opačného pohlavia. A preto je nesmierne dôležité, aby mali pravdivé i skutočné informácie. A možno ešte dôležitejšie je, aby mali niekoho s kým sa o tom vedia porozprávať či dopýtať sa.
Možno nie je úplne jasný vekový údaj, kedy načať takýto rozhovor, no viem, že mi v hlave vŕta iný vekový údaj. Ešte na vysokej škole nám, na predmete Ľudská sexualita lektorka uviedla, že obdobie do 12 rokov je vekom, kedy ešte rodičia/dospelí majú šancu deťom v téme sexuality niečo odovzdať. Potom si už informácie alebo skúsenosti zoženú sami a rozhovory na túto tému im budú skôr trápne.
Radšej sa vyvarujme…
Ak dovolíte, poďme sa teraz pozrieť na akési odporúčané know how. Predtým ako sa pustíte do čítania posledného odseku o tom, ako takýto rozhovor viesť, skúste nevynechať ani týchto pár riadkov. Sú zamerané na to, čomu sa radšej vyhnúť. Dovolila by som si odporúčať, aby ste sa nespoliehali na to, že sa žiaci o sexualite budú učiť v škole. Áno, väčšinou si preberú anatómiu pohlavných orgánov či priebeh menštruácie. Možno sa o dospievaní porozprávajú aj na etickej výchove. Stačí to však? (Samozrejme, veľký rešpekt voči školám, kde to robia inak).
Nevymýšlajte si nereálne zaobalené veci
Mojím druhým odporúčaním by bolo, aby ste neklamali. Teda nevymýšľali si príbehy o bocianoch alebo inak zahmlievali to, čo aj tak vieme, že vyjde najavo. Ruka v ruke s týmto odporúčaním ide i prosba, aby ste dieťa, ktoré sa na vás s dôverou obráti s otázkou ohľadom sexu, dozrievania či identity neodbili.
Neodbite svoje dieťa
Neodbili tvrdením, že je príliš malé alebo, že o tom sa nehovorí, alebo, že vy sa o tom nebudete baviť. Veď si len predstavte aké zraňujúce to môže byť. Niekedy to môže ísť o impulz k vzďaľovaniu sa od svojich blízkych.
Dôležitá je príprava
Čo vám však v rozhovore o tejto téme, často mimo komfortnej zóny môže pomôcť? Ako asi pri väčšine nových vecí základom je príprava. Nikto nemusí vedieť všetko. Popremýšľajte akú hlavnú myšlienku chcete dieťaťu odovzdať. Prípadne si doštudujte, čo potrebujete. Môžete si napočúvať napríklad podcast Sexuálna výchova (nájdete na Spotify alebo Podmaze), alebo si vypomôcť Mojou prvou knihou o sexe .
Pre veriacich rodičov nájdete rozhovor so psychologičkou Monikou Matejovou a lektormi kurzov manželmi Diblíkovcami: Bocian deti nenosí, ale ako im to vysvetliť?
NEMUSÍTE SA NASTAVIŤ TAK, ŽE SA IDETE ROZPRÁVAŤ LEN O SEXE. POKOJNE SI TO ZARÁMCUJTE AKO ROZHOVOR O DOZRIEVANÍ, ZAĽÚBENOSTI A ZÁVÄZKOCH. SKÚSTE SI TÉMU UPRAVIŤ TAK, ABY TO BOLO PRE VÁS PRÍJEMNÉ.
Ako začať? Pýtajte sa ako prví
Asi najťažšie je začať. Opäť je to niečo individuálne, podľa toho do akej miery je rozhovor o téme sexuality pre vás komfortný. Môžete sa porozprávať preventívne, len tak počas obyčajného spoločne tráveného času. Môžete počkať, kým s nejakou otázkou príde samotné dieťa. Alebo pokiaľ počujete ako sa o sexualite rozprávajú s kamarátmi, môžete na to neskôr, v súkromí nadviazať. Rovnako si myslím, že určite nič nepokazíte, pokiaľ sa spočiatku budete hlavne pýtať. Napríklad na to, čo už dieťa o tejto téme počulo, čo si predstavuje pod zaľúbenosťou a láskou či čo by chcelo vedieť.
Stále verím tomu, že vy, rodičia, ste najväčšími expertmi na vaše dieťa. Poznáte ho najlepšie. Viete koľko informácií podať a ako ich pravdepodobne spracuje. Úprimný a veku primeraný rozhovor o tak dôležitej a intímnej téme môže váš vzťah ešte viac prehĺbiť. Predpokladám, že nikto z vás nechce, aby sa v prípade akýchkoľvek ťažkostí či dilem vaše dieťa bálo alebo hanbilo za vami zájsť. Preto vám intenzívne držím prsty! Takýto rozhovor je ťažká, no veľmi zmysluplná misia.
Autorka: Dominika Gympos – školská psychologička