Photo by Estée Janssens on unsplash.com
Princípy IKIGAI – japonské tajomstvo šťastia sme si vysvetlili v tomto článku.
Teraz si môžete prečítať o tom, ako sa môže táto filozofia využiť v kariérovom poradenstve v práci školských psyhcológov, výchovných poradcov, kariérových poradcov a v mnohých ďalších.
AKO VYUŽÍVA METÓDU IKIGA ŠKOLSKÁ PSYCHOLOGIČKA ZUZKA NA GYMNÁZIU?
Tu je jej osobná skúsenosť:
S metódou Ikigai sa mi pracuje veľmi dobre, je tvorivá a komplexná. Používam ju skupinovo i individuálne u študentov 3.a 4. ročníkov gymnázia. Podľa reakcií študentov, môžem povedať, že ich zaujala, dokonca zažili aj Aha momenty a boli po nej motivovaní k hlbšiemu spoznávaniu seba a k práci na sebe.
Pri hľadaní odpovedí na otázky si niektorí určili aj akčný plán. Miestami mi práca s ikigai pripomínala koučing.
Postupovala som tak, že v úvode som koncept Ikigai predstavila (v skupine mi prišlo vhodné použiť video, kde je koncept vysvetlený) a následne si študenti jednotlivo vypracovali pracovný list s otázkami k jednotlivým segmentom.
Na záver sme si v spoločnom rozhovore prešli jednotlivými segmentami a prepájali zistené informácie aj s inými oblasťami, čo sa nám osvedčilo ako nosný prístup v prípade, keď sa študent rozhodoval medzi viacerými možnosťami.
Metóda Ikigai je komplexnou sondou do vlastného vnútra s prepojením na budúcnosť – pomáha študentovi akosi konkrétnejšie uchopiť to, kým je a kam smeruje.
Za mňa jednou z najsilnejších a zároveň najprínosnejších otázok je otázka v rámci segmentu “ V čom si dobrý?”- “Aké silné stránky pri tom, v čom si dobrý, využívaš?” Uvedomenie si silných stránok v oblasti, kt. človeku ide a ich následné prepojenie do iných sfér života bolo pre študentov vyznamné a napomohlo k vytvoreniu/posilneniu ich pozitívneho sebaobrazu.
Ikigai je využiteľná nielen v kariérovom poradenstve, ale myslím si, že dobre poslúži aj pri práci so študentom, ktorý rieši otázky zmyslu života. Nie každý dokáže hneď nájsť odpovede na všetky otázky, je to v poriadku- povzbuďme ich ku skúmaniu jednotlivých oblastí v čase- je fajn ak tento prac.list nechajú “žiť” a občas sa k nemu vrátia- zapíšu si svoje nové zistenia/skúsenosti, čím majú možnosť byť neustále v kontakte so svojím životným smerovaním.
ZDROJE:
osobná skúsenosť :))