Deň duševného zdravia

Photo by  Fernando @cferdophotography on unsplash.com

Svetový deň duševného zdravia sa od roku 1992 oslavuje každoročne 10. októbra. Založilo ho Svetové združenie duševného zdravia s cieľom upozorniť na psychické problémy, každodenné ťažkosti ľudí trpiacich duševnou chorobou a dávať do stredu pozornosti duševné zdravie. 

World Federation for Mental Health bola založená v roku 1948 s cieľom podporovať prevenciu a správnu liečbu emocionálnych a duševných porúch, starostlivosť o ľudí trpiacich duševnými poruchami a zlepšovanie starostlivosti duševného zdravia. V posledných rokoch sa tento deň čím viac sa dostával do vedomia ľudí po celom svete a stal sa populárnym, čo ukazuje, že duševné zdravia si vyžaduje oveľa viac pozornosti, než si mnohí myslia. 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje zdravie stavom úplnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a nie iba neprítomnosťou choroby. 

Najdôležitejšie je, aby neboli stigmatizované duševné poruchy. Ak máte pocit, že potrebujete pomoc, navštívte odborníka. Zvoľte si liečenie namiesto stigmatizácie. Vaša duševná pohoda je to najdôležitejšie. Prečo by ste nemali právo cítiť sa dobre? 

Prinášame Vám niekoľko relaxačných techník, vďaka ktorým sa môžete cítiť lepšie. 

Relaxácia je veľmi dôležitá, keďže denno-denne zažívame stres z rôznych oblastí. Pri relaxácii sa náš organizmus regeneruje a tým pádom dochádza k posilneniu imunitného systému, spomaleniu látkovej výmeny a k hĺbkovej regenerácie buniek – najmä buniek nervového systému. Netvrdíme, že relaxáciou sa vyriešia naše problémy, ale napomáha nás viesť k pozitivite a udržiavať si ho, taktiež nás uvoľňuje. Tieto techniky sa využívajú aj pri terapiách, aby klient napredoval v sebapoznaní, sebareflexii. Existuje veľké množstvo relaxačných techník, my si pripomenieme tieto: 

  • Schultzov autogénny tréning

Metóda sa vyvinula vďaka lekárovi Schulztovi po druhej svetovej vojne. Základom je postupné uvoľňovanie častí tela, ktoré vedie k celkovému uvoľneniu organizmu – fyzická aj psychická stránka – a vtedy nastáva preladenie organizmu. Preladenie organizmus je veľmi podobný stav hypnóze. V stave preladenia organizmu je klient vnímavejší k sugesciám, autosugesciám, heterosugesciám, imagináciám a to umožňuje dosiahnuť profylaktický (odreagovanie) účinok. Delí na nižší stupeň a vyšší stupeň. Vyšší sú imaginácie a používa sa aj na terapeutické účely a často prejde do hypnózy. Nižší stupeň ma profylaktický účinok, vytvára náhľad na problém.

  • Progresívna relaxácia Jacobson 

Táto relaxačná technika sa zameriava na pomalé napínanie a následné uvoľnenie jednotlivých svalových skupín. To môže poskytnúť podporu pri rozpoznávaní svalovej kontrakcie a relaxácie. Môže pomôcť s uvedomením si tela. Počas progresívnej svalovej relaxácie začnite napínaním a uvoľňovaním svalov na prstoch na nohách, potom sa postupne prepracujte až ku krku a hlave. Môžete začať s hlavou a krkom a prejsť až k prstom na nohách. Napínajte svaly asi na päť sekúnd, potom relaxujte na 30 sekúnd a opakujte.

  • Vizualizácia

Táto relaxačná technika umožňuje nastaviť mentálne obrazy na vizuálnu cestu do pokojného, ​​upokojujúceho miesta alebo situácie. Ak chcete relaxovať pomocou vizualizácií, snažte sa zapojiť čo najviac zmyslov vrátane čuchu, zraku, sluchu a hmatu. Napríklad, ak si predstavujete, že relaxujete pri mori, spomeňte si na vôňu slanej vody, zvuk búriacich sa vĺn a teplo slnka na vašom tele. Zatvorte oči, posaďte sa na pokojné miesto, uvoľnite oblečenie a sústreďte sa na dýchanie. Skúste sa sústrediť na prítomnosť a myslieť pozitívne.

  • Hlboké dýchanie

Hlboké dýchanie je jednou z najjednoduchších relaxačných techník, ktorej základom sú typické dychové cvičenia rôznych meditačných metód. Táto metodika je vhodná na rozlíšenie povrchnejšieho (hrudníka) a hlbšieho (brušného) dýchania. 

  • Kraniosakrálna terapia

Je alternatívna alebo doplnková liečebná metóda, ktorá sa jemne dotýka kostí lebky, dolnej časti chrbtice a panvy. Techniku ​​vyvinul osteopatický lekár a profesor biomechaniky John E. Upledger. Medzi účinky patrí uvoľnenie napätia v centrálnom nervovom systém, ktoré podporuje pocit pohody, odstraňuje bolesť a posilňuje imunitu.

  • Samozrejme sem patrí aj obľúbená jóga, ktorú môžete vykonávať kľudne v domácom prostredí a kedykoľvek za pomoci online videí, online kurzov. 

Ak Vás, alebo Vášho príbuzného, či známeho trápi niektorá z duševných porúch, nebojte sa požiadať o pomoc toho správneho odborníka! Porozprávajte sa otvorene o probléme s rodinnými príslušníkmi a priateľmi, pretože to môže výrazne prispieť k liečbe! Dôležité je prekonať pocit, že návšteva psychológa alebo psychiatra je „trápne“. Všetci ľudia, ktorí si uvedomujú dôležitosť zdravia, vedia, že udržiavanie alebo v prípade potreby obnovenie duševného zdravia je prinajmenšom také dôležité ako zdravie fyzické. Svetový deň duševného zdravia sa snaží upozorniť aj na potrebu lepšie sa starať o seba. Sme jedineční, a hoci vidíme veci inak, pochádzame z rôznych miest a naše ciele môžu byť odlišné, ale nič z toho nemôže brániť tomu, aby sme svojej duševnej pohode nevenovali dostatočnú pozornosť.

Autorka: Simonka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.