Foto by OZ Inkluziv
Jeden z dôvodov, prečo vznikol Portál školskej psychológie a zároveň Sekcia pre študentov (a budúcich študentov) je uverejňovať užitočné informácie o školských psychológoch a témach školskej psychológie na jednom online priestore. Otázka, ako sa stať školským psychológom/školskou psychologičkou, je jedna z kľučových informácií, na ktoré sa nás pýtajú študenti psychológie v našich mailoch. Teraz sa to dozviete. 🙂
- možnosť
Školským psychológom sa môžu podľa Vyhlášky č. 1/2020 o kvalifikačných predpokladoch pedagogických a odborných zamestnancov Príloha č. 10 stať nasledovné profesie s ukončeným II.stupňom vysokoškolského štúdia:
Psychológovia – ukončené vzdelanie v študijnom odbore psychológia; môže byť zameraný aj na pedagogickú psychológiu, školskú psychológiu, poradenskú psychológiu alebo pracovnú a organizačnú psychológiu a kvalifikačné vzdelávanie sa NEVYŽADUJE ako ani dĺžka výkonu pracovnej činnosti.
Učiteľ v materskej škole
Učiteľ prvého zstupňa základnej školy
Učiteľ druhého stupňa základnej školy
Učiteľ strednej školy
Učiteľ základnej umeleckej školy
Majster odbornej výchovy v strednej odbornej škole
Vychovávateľ v školských a školských zariadeniach
Všetky hore menované pozície musia absolvovať rozširujúce štúdium pre splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti psychológa školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a školského psychológa.
Ďalej sa školským psychológom môžu stať pozície:
Školský špeciálny pedagóg
Špeciálny pedagóg a terénny špeciálny pedagóg
Karérový poradca
Logopéd a školský logopéd
Liečebný pedagóg
Sociálny pedagóg
,pričom musia absolvovať rozširujúce štúdium pre splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon pracovnej činnosti psychológa a školského psychológa.
Dĺžka výkonu pracovnej činnosti sa nevyžaduje u žiadneho z vyššie menovaných.
- možnosť
Ďalej Vyhláška č. 1/2020 určuje kvalifikačné prepodklady pre absolventov študijných odborov psychológia, učiteľstvo akademických predmetov a učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov, ktorí získali vzdelanie podľa predpisov účinných od 1. apríla 2002 do 31. augusta 2019.
V prípade jednoodborovej psychológie sa špecializačné štúdium nevyžaduje, ako ani dĺžka výkonu práce.
V prípade učiteľstva akademických a všeobecno-vzdelávacích predmetov je podmienkou mať študijný odbor zameraný na učiteľstvo psychológie v kombinácii s iným predmetom. Taktiež je podmienka absolvovať špecializačné štúdium poskytované vysokou školou.
Dĺžka výkonu pracovnej činnosti sa nevyžaduje.
- možnosť
Posledná tabuľka určuje podmienky u záujemcov, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie získané podľa predpisov účinných do 31. marca 2002.
V študijných odboroch psychológia a pedagogika – psychológia absolvovaný na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave do 31. decembra 1995, nevyžaduje rozširujúce ani špecializačné štúdium, avšak pri odbore pedagogika-psychológia a vyžaduje najmenej desať rokov pracovnej činnosti v oblasti psychológie alebo v oblasti poradenstva.
V súčasnosti poskytujú špecializačné (už nazývané rozširujúce) štúdium školskej psychológie dve univerzity, a to:
Univerzita Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta, Katedra psychológie
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Filozofická fakulta, Katedra pedagogickej psychológie a psychológie zdravia.
Na UK BA je v súčasnoti štúdium pozastavené a na UPJŠ realizujú štúdium od 2021 – 2023 pod vedením prof. PhDr. Margity Mesárošovej CSc.
O tom, kde sa dá študovať školská psychológia na Slovensku sa dočítate v ďalšom článku.
Link na Vyhlášku č. 1/2020:
https://www.epi.sk/zz/2020-1#prilohy
Link na rozširujúce štúdium školskej psychológie na UPJŠ:
https://www.upjs.sk/public/media/1208/pk-SkPsy-2021-23.pdf
Autorka: Lucia Balážová