Subkultúry súčasnosti (2023)

Photo by Táňa (OZ Inkluziv)

 

Emo, hippies, hipsters, punk…hovorí vám to niečo? Mnohí mladí ľudia sú súčasťou rôznych subkultúr. Niektoré sú tu s nami už desaťročia, iné rýchlo vzniknú a rovnako rýchlo aj zanikajú. Niektoré ich názvy sú nám už notoricky známe, nad inými len nechápavo dvíhame obočie rozmýšľajúc, o čom nám to tí mladí vlastne hovoria. Možno ste si všimli aj u vášho tínedžera špecifické oblečenie, možno preferuje len určité farby oblečenia, hudbu, gestá….A možno aj vy, tínedžeri, sa práve snažíte zistiť, čo vás baví, kam by ste zapadli, snažíte sa byť súčasťou nejakej komunity. Aby sme tomu všetci lepšie porozumeli a našli spoločnú reč, poďme si o súčasných subkultúrach povedať zopár slov.

Samotný pojem subkultúra by sme mohli definovať ako kultúru určitej skupiny ľudí, ktorá je súčasťou dominantnej kultúry, avšak odlišuje sa od nej vlastnými špecifikami. Jednoduchú definíciu ponúka Baldwin (2006), ktorý tvrdí, že subkultúra je vlastne odklon od dominantnej kultúry. Strieženec (1996) označuje pojmom subkultúra čiastkové kultúry, ktoré sú súčasťou celkovej kultúry spoločnosti a majú svoje odlišné normy, hodnoty, životný štýl atď.

Čo vlastne musí subkultúra obsahovať?

  1. Materiálna zložka – teda viditeľné prvky ako oblečenie, módne doplnky, účesy, symboly, básne, piesne, literatúra, umenie (napríklad hippies – batikovaná móda, kvety ako doplnok oblečenia, symbol mieru, automobil Wolkswagen T1 – hippi van, hudobný štýl Acid rock…)
  2. Duchovná zložka – filozofia subkultúry, odpovede na otázky: Prečo to robíme?, Čo chceme dosiahnuť? Z čoho vychádzame a čo je náš cieľ? (napríklad u hippies – propagácia voľnej lásky, protivojnové snahy, poukazovanie na negatíva konzumnej spoločnosti), odpoveď na otázku: Čo musím urobiť, aby som bol členom danej kultúry?, ide teda o písané a nepísané pravidlá danej subkultúry
  3. Musia sa aspoň v niektorých znakoch odlišovať od väčšinovej kultúry
  4. Musia si udržať stabilitu v čase – nemali by byť výsledkom „módy“, pretože túto vlastnosť je veľmi ťažké splniť a mnohé mládežnícke skupiny ju nemajú, označujeme ich pojmom pseudosubkultúry. (Papšo, 2021).

 

Členstvo v subkultúrach má tiež svoje pravidlá. Spravidla nestačí len vyhlásiť sa za člena subkultúry. Členstvo má viacero úrovní, resp. druhov.

  1. Členovia subkultúr – prijímajú subkultúru ako celok, je neoddeliteľnou súčasťou ich života, poznajú jej históriu, predstavy ciele, vedia rozpoznať mýty o subkultúre a vyvrátiť ich. Svoje myslenie, správanie a názory neprispôsobujú aktuálnej situácii, ale vždy sú verní koreňom subkultúry. Sú uznávaní samotnou subkultúrou a jej inými členmi, dostávajú pomenovanie aj „old school“.
  2. Kvázi členovia subkultúr – mladí ľudia, ktorí poberajú len určité aspekty subkultúry podľa toho, čo sa im páči. Preberajú najmä vonkajšie znaky, napríklad oblečenie, symboly, ale neprispôsobujú svoj život subkultúrnym predstavám. Nie sú akceptovaní samotnou subkultúrou ako jej členovia.
  3. Sympatizanti subkultúry – nie sú členovia, nechcú nimi byť, ale napriek tomu súhlasia s myšlienkami a snažia sa komunitu podporovať.

Z hľadiska rizík subkultúry sú najviac ohrození najmä kvázi členovia subkultúr. Často danú subkultúru nepochopia správne a preberajú len jej negatívne stránky. Ide zároveň aj o najpočetnejšiu skupinu mladých, preto je dôležité, aby jej odborníci a pracovníci s mládežou venovali špecifickú pozornosť (Papšo, 2021).

Poďme si teraz predstaviť najvplyvnejšie subkultúry súčasnosti:

  1. Skaters: história skaters siaha do roku 1958. Vtedy kalifornskí surferi našli spôsob, ako napodobniť surfovanie na vlnách na súši. V očiach spoločnosti je jazda ja skateboarde považovaná za nebezpečnú a je spájaná s nedbalosťou a lenivosťou. V rámci subkultúry existuje hierarchia – pouličný skateboarding sa považuje za najviac autentický. Najväčší vplyv na módu mala táto komunita v roku 2010, keď nám priniesli značky ako Vans, Supreme, ponožky Huf a mikiny Thrasher.
  2. Normcore (Normals): podľa amerického magazínu The Cut táto móda je pre tých, ktorí si uvedomujú, že sú „jedným zo 7 miliárd“. Podstatou je jednoduchosť a žiadna snaha vyzerať módne, ale hlavne pohodlne. Ikonami tejto módy sa stali Mark Zuckenberg, Steve Jobs a Shia LaBeouf. V šatníku „normals“ prevládajú mikiny, tričká, džínsy, crocsy a tenisky.
  3. Roadmen: je to subkultúra mladých, ktorí sa motajú okolo ciest. Vyznačujú sa tradičným športovým ležérnym štýlom britského futbalu pre 21. storočie. Najviac je typická tepláková súprava.
  4. Seapunk: táto subkultúra vznikla na sociálnej sieti Tumblr v roku 2011. Spája sa s vodným štýlom, 3D umením, ikonografiou a narážkami na popkultúru 90. rokov. Typické sú delfíny, pyramídy, jasné farby, pláže a sny. Hudba často obsahuje zvuky oceánu a elektronické beaty. Touto subkultúrou bola ovplyvnená aj tvorba Lady Gagy a Katy Perry. Seapunk si získal len obmedzenú popularitu, pretože sa šíri len internetom a postupne je nahrádzaný štýlom Waporwave – nostalgickým, surrealistickým elektronickým štýlom.
  5. Scumbro: štýl, ktorý si obľúbili Holywoodske hviezdy ako Justin Bieber, Pete Davidson, Diplo a Sia LaBeouf. Ide o veľkú dávku batikovaných košieľ, mužské šperky a tetovanie po celom tele. Farebnú paletu tvoria neónové farby, vypraté farby telocvičných tričiek, zo značiek prevládajú Patagonia, Crocs, limitovaný výber značky Adidas. Nosí sa najmä streetové oblečenie a okrem farebnej škály dosť pripomínajú „normals“ (Zvara, 2021).

 

Našli ste sa v niektorej z týchto subkultúr? Alebo ste skôr kvázi člen, respektíve sympatizant niektorej z nich? Ak nezapadáte ani do jednej, žiaden strach. Okrem nich existuje mnoho ďalších subkultúr a iste sa v niektorej aspoň sčasti nájdete.

 

 

Autorka: Taňa

 

 

 

 

 

BALDWIN, D. 2006. Subculture [online]. [cit. 08.30.2023]. Dostupné z: http://www.urbandictionary.com/define.php?term=subculture

STRIEŽENEC, Š. 1996. Slovník sociálneho pracovníka. Trnava: AD, 1996. ISBN 80-967589-0-X

PAPŠO, P. 2021. Členstvo v subkultúrach mládeže. [online]. [cit. 08.30.2023]. Dostupné z: https://www.prohuman.sk/socialna-praca/clenstvo-v-subkulturach-mladeze

Zvara, E., 2021. Top 5: Najvplyvnejšie subkultúry súčasnosti. [online]. [cit. 08.30.2023]. Dostupné z: https://www.unitedlife.sk/top-5-najvplyvnejsie-subkultury-sucasnosti/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zdieľanie:

Mohlo by Vás zaujímať

Vysvedčenie nie je koniec sveta

Photo by Felipe Gregate on unsplash.com Čaká nás rozdávanie vysvedčení na konci školského roka. Fotografie hrdých rodičov s vysvedčením ich dieťaťa budú čoskoro viditeľné na

BLOG: Maturantka maturantom

Photo by Tim Gouw on unsplash.com Maturantka maturantom Mnohým ľuďom, vrátane mňa, v tejto dobe už čo i len spomenutie karantény a pandémie lezie krkom.