Photo by Scott Broome on unsplash.com
Aj vy máte pocit, že s príchodom jari máme akosi všetci viac energie? Vonku všetko kvitne a po dlhej zime tu máme slnečný máj, ktorý bude už navždy spätý s láskou. Vzťahy patria do nášho každodenného života a počas štúdia na strednej škole spoznávame ako fungujú. Zažívame prvé lásky aj sklamania z nej. Hľadáme ideál, ktorý neexistuje. Čo by malo byť v partnerskom vzťahu dôležité a na čom sa oplatí pracovať si rozoberieme v tomto krátkom článku!
Ak by som mala nejako definovať tento pojem, tak ide o interakciu dvoch osôb, kde dochádza k neustálemu prelínaniu ich osobných cieľov, prianí, minulostí , ale aj predstáv o budúcnosti.
Nech už hovoríme o vzťahoch rodinných, partnerských alebo kamarátskych, každý z nich potrebuje to, aby sme sa im venovali naozaj naplno a starali sa o nich. Hovorí sa, že nič nie je v živote zadarmo a ani k fungujúcim vzťahom sa nedopracujeme tak, že na nich budeme čakať.
Prvým problémom všetkých vzťahov je to, že každý z nás má určité predstavy, ako by sa ľudia mali správať a čo je vlastne ´´ normálne´´.
Tieto naše predstavy si so sebou nesieme už z nášho detstva- často od rodičov… od našich priateľov, od vzorov, ktoré máme.
Láska sa skrýva v detailoch a na to často v každodennom živote zabúdame.
Ako budovať zdravý vzťah? Skúste mať na mysli týchto zopár bodov!
- Komunikácia– je to základná zložka každého vzťahu. Úprimnosťou a priamosťou nie vždy predídeme konfliktom, ale komunikácia nám pomôže ich aj vyriešiť. Ak sa prestanete spolu rozprávať, vedie to k ochladeniu vzťahu a tým aj vašich citov.
- Trávenie spoločného času– dôležité je nájsť si niečo, čo vás spoločne baví a napĺňa. Mal by byť plný zábavy a prekvapeniaJ
- Dávaj a prijímaj- Dôležité je naučiť sa robiť kompromis, bez neho to totiž naozaj nemôže fungovať. Rozoznajte vaše potreby, ale taktiež potreby partnera/ partnerky. Obaja musia cítiť uspokojenie a pocit, že im vzťah niečo dáva.
- Nič nepôjde bez problémov. Čakajte vo vašom vzťahu lepšie aj horšie obdobie. Každý z nás rieši svoje osobné problémy, ktoré sa môžu preniesť aj do vzťahu. Buďte trpezliví, citlivo vnímajte problémy partnera a vnášajte do vzťahu pokoj a stabilitu.
- Maj čas aj sám pre seba. Sebarealizácia je rovnako dôležitá, nezabúdajte na to. Udržiavanie kamarátstiev a záľub je prirodzenou súčasťou nášho života. Preto sa venujme ich rozvoju a sebapoznaniu. Vzťah k sebe je predsa rovnako dôležitý.
Tak ako si školské povinnosti vyžadujú náš čas, naše chcenie a húževnatosť…., ani dobrý vzťah nevybudujeme bez našej každodennej investície.
Mgr. Daniela Rozkošová- školská psychologička ( SPŠ dopravná, Hlavná 113, Košice)