Photo by Justin Follis on unsplash.com
Vzťahy.
Medzi ľuďmi veľmi obľúbená téma mnohých diskusií. Dokonca by sa mohlo zdať, že takmer každý druhý článok, na ktorý na internete natrafíme, sa venuje práve vzťahom. Bulvár, ženské magazíny, internetové časopisy, blogy, príručky…každý z nás si určite prečítal minimálne jeden takýto článok. Možno sme v ňom hľadali radu, možno inšpiráciu, možno sme sa len chceli uistiť, že je všetko v poriadku.
A prečo nás vzťahy tak zaujímajú?
ČLOVEK AKO SOCIÁLNA BYTOSŤ
Tvrdenie, že človek je sociálna bytosť, si našlo svoje miesto takmer vo všetkých humanitárnych odboroch. Ťažko si vieme predstaviť človeka len ako človeka, bez spoločnosti. Často sme odkázaní na pomoc a skúsenosti iných ľudí. Slovné spojenie „človek ako sociálna bytosť“ znamená, že vždy interaguje s inými ľuďmi a bez nich nemôže existovať (slo.culturehatti.com, 2022).
Jedným z najdôležitejších vzťahov v živote každého človeka je partnerský vzťah. V určitom veku sa všetci snažíme nájsť si toho najlepšieho partnera a vybudovať si s ním vzťah, ktorý by vydržal celý život.
Dnešná doba, ako by sa mohlo zdať, patrí nešťastne zadaným a nešťastne nezadaným. Buď sme nespokojní, pretože sme sami alebo sme nespokojní pretože vo vzťahu nenachádzame to, čo by nás napĺňalo. Dôvodov prečo je to tak môže byť hneď niekoľko:
VYVÁŽENÝ VZŤAH
Vo vzťahu by mali partneri rovnakou mierou rozhodovať o dôležitých veciach. Je tiež vhodné, keď sa spoločne podieľajú aj na financovaní domácnosti, prípadne si vedia rozdeliť úlohy. Môže sa stať, že kvôli strate zamestnania, alebo chorobe, prejde viacero povinností na jedného z partnerov, ale pokiaľ je vzťah zdravý, tieto náročné situácie sa spolu dajú zvládnuť (Poledníkova, 2020).
BEZ REŠPEKTU TO NEJDE
Možno ste boli niekedy svedkami situácie, kedy sa dvaja partneri pohádali a nešetrili urážkami a osočovaním toho druhého aj pred inými ľuďmi. V zdravom vzťahu by sa k sebe takto ľudia nemali správať. To, ako komunikujeme so svojim partnerom vypovedá veľa aj o nás. Nezabúdajme na to, či už riešime úplnú maličkosť, ako výber filmu, alebo rešpekt voči hodnotám, postojom a názorom partnera. Tak ako my očakávame od partnera, že bude rešpektovať náš názor, rovnako on to očakáva od nás. A nech sa deje čokoľvek, nikdy svojho partnera neponižujme a nezosmiešňujme pred inými ľuďmi. Ak sa nám niečo nepáči, nechajme si to radšej na doma, kde si celú vec môžeme v pokoji vydiskutovať (Parimuchová, 2020).
NIKTO NIE JE DOKONALÝ
Azda najväčší problém vzťahov súčasnosti je, že všetci hľadáme dokonalého partnera. Ženy čakajú na „princa na bielom koni“, muži hľadajú ženu „do koča aj do voza“. Keď sa nám niečo na partnerovi znepáči, častokrát nie sme ochotní vo vzťahu ďalej pokračovať, zahodíme ho a hľadáme ďalej. Avšak je v poriadku byť nedokonalý. Každý máme to svoje: niekto je trochu neporiadny, niekto tvrdohlavý, niekto prchký. Dôležité je naučiť sa akceptovať aj partnerove nedokonalosti. Ak sme si obaja vedomí svojich nedostatkov, môžeme si dokonca navzájom pomáhať zlepšiť sa (Parimuchová, 2020).
OTVORENÁ KOMUNIKÁCIA
O komunikácii vo vzťahu sa toho narozprávalo už veľa. A prečo? Pretože je základom každého úspešného vzťahu. Čítať myšlienky si navzájom ešte nevieme, preto ak sa nám vo vzťahu niečo nepáči, hovorme o tom. Hovorme otvorene a nenamýšľajme si. Hovorme o svojich úspechoch a neúspechoch, o tom čo nás trápi. Naučme sa riešiť napríklad aj finančné problémy. Naučme sa rozoberať problémy bez toho, aby sme si čokoľvek vyčítali (Poledníková, 2020).
Ľahko sa to povie, ťažšie urobí, však?
Niekedy sa dostaneme do vzťahu s človekom, s ktorým to však, aj napriek našej snahe, akosi škrípe. Vzťah sa pre nás postupne mení z bezpečného a láskyplného na bojové pole.
Na aké vlastnosti partnera si dať pozor? Ktoré z nich nám môžu niekedy už aj v predstihu naznačiť, že to nebude úplne ružové?
MANIPULÁCIA A MAJETNÍCKE TENDENCIE
Snaží sa partner nad vami získať moc, alebo vami manipuluje? Najčastejšie ide o situácie, kedy partner podniká kroky, aby zmenil vaše chovanie. Možno si to ani neuvedomujete, ale tieto komentáre, a neustále opravovanie vášho jednania sa deje opakovane. Napríklad vám partner stále vyčíta, keď mu nedvihnete telefón. Časté je upodozrievanie z nevery a prehnaná podozrievavosť, čo vedie k tomu, že sa na základe týchto osočovaní reálne začnete správať inak. Pokiaľ sa partner snaží zmeniť vaše chovanie a pokiaľ sa vy na základe toho začnete správať inak, len aby ste sa vyhli konfliktu s ním, tak vami do istej miery manipuluje. Toto chovanie môže viesť až k psychickému týraniu (Baltag, 2017).
CHOROBNÁ ŽIARLIVOSŤ A MAJETNÍCKE TENDENCIE
Žiarlivosť je negatívna emócia, ktorá je zložená z viacerých pocitov, ako je strach, hnev, pocit ohrozenia, neistota. V podstate ide o strach z opustenia, zo straty osoby, na ktorej sme emocionálne závislí – bojíme sa teda o seba a nie o toho druhého. Žiarlivosť ešte viac umocňuje nedostatočné sebavedomie, zakomplexovanosť a pocity menejcennosti. Každý sa s touto emóciou už určite stretol – či už ako malé dieťa, ktoré žiarlilo na súrodenca, alebo ako dospelý, ktorý žiarlivosť pociťoval voči partnerovi.
Kedy môžeme hovoriť, že žiarlivosť prekročila hranice normy?
V prvom rade, chorobný žiarlivec nemá na žiarlivosť žiaden reálny dôvod. Napriek tomu sa obáva zrady a myslí si, že partner mu bude neverný, keď dostane možnosť. Hľadanie dôkazov o vymyslenej nevere sa často u takéhoto človeka stane posadnutosťou a všetky rozhovory sa nakoniec točia len okolo obviňovania a psychického vydierania.
A aké sú príznaky chorobnej žiarlivosti?
Emocionálna závislosť, partner často hovorí vety ako: „Si všetko, čo mám. Umriem ak ma opustíš.“, uplatňovanie si nároku na partnera – zasahovanie do partnerových plánov a snaha o to, aby mal čo najmenej možností tráviť svoj čas mimo vzťah. Chorobný žiarlivec sa snaží o uzavretý vzťah a tvrdí, že si vystačíte sami dvaja. Nechce tráviť čas s inými pármi, alebo priateľmi. Často obmedzuje partnera v sociálnych kontaktoch a snaží sa ho odtrhnúť od priateľov, rodiny a zamedzuje všetky spoločenské príležitosti. Ďalšie príznaky môžu byť kontrolovanie partnera, vypytovanie sa na jeho predchádzajúce vzťahy a vlastné dotváranie reality. Liečba chorobnej žiarlivosti, žiaľ, nemá dlhodobé výsledky a preto je často rozchod jediným riešením (slovenskypacient.sk, 2019).
OBETA NAMIESTO HĽADANIA KOMPROMISOV
Často si pletieme podstatu kompromisov.
Pri kompromise by mali byť obe strany spokojné, to znamená, že obaja partneri ľahko poodstúpia zo svojich nárokov v prospech spoločného cieľa. Opakom kompromisu je, keď sa vzdáte niečoho, čo má pre vás veľký význam s cieľom, aby si partner mohol presadiť svoj zámer. Pracovať na kompromise znamená, že obaja s partnerom sa budete snažiť, aby bol výsledok pre vás oboch čo najmenej bolestivý, ale zároveň aby viedol k spokojnosti oboch. Napríklad, ak váš partner odmieta doprevádzať vás na firemných večierkoch, nie je kompromisom, ak vy na večierky prestanete chodiť. Kompromisom by bolo, ak na večierok pôjdete spolu, ale zdržíte sa len dve hodiny. Dôležité však je, aby kompromis nikdy nenabúraval vaše základné potreby a hodnoty (Baltag, 2017).
EMOCIONÁLNY UPÍR
Po stretnutí s nimi ste unavení, apatickí a deprimovaní. Po tom, čo sa vám vyspovedajú, sa im uľaví, vy však odchádzate s hlavou ťažšou o niekoľko kilogramov. Emocionálny upír nadväzuje vzťahy za účelom vlastného uspokojenia, avšak nedáva nikdy nič späť. Neustále vyžaduje, aby ste ho počúvali, žiada rady a sťažuje sa, avšak ak sa nachádzate v zložitej situácii vy, nie je tu pre vás. Vo väčšine prípadov sa snažíte partnera vypočuť a povzbudiť, avšak jedným zo znakov emocionálnych upírov je aj neustále ospravedlňovanie negativity. Títo ľudia sa nevedia tešiť z maličkostí a často si nechcú pripustiť, že každý z nás si môže zvoliť, ako bude reagovať na okolitý svet a rôzne situácie. Počúvať neustále sťažovanie by vyčerpalo aj skúseného terapeuta, preto je nanajvýš vhodné skúsiť to partnerovi povedať. Napríklad mu naznačte, že máte pocit, že vaše stretnutia sú jednostranné (Novotná, 2017).
AKO RIEŠIŤ KONFLIKTY?
Vzťahy bez konfliktov neexistujú. Nenadarmo sa hovorí, že hádky sú korením každého vzťahu. Niektoré konflikty sa nám podarí podchytiť ešte v zárodku, niektoré v sebe dusíme a keď sa nahromadia, často to končí explóziou.
Každý z nás si predstavuje dokonalý vzťah bez hádok, avšak realita je úplne iná. Občas v hneve povieme partnerovi veci, ktoré potom ľutujeme. Sme predsa len obyčajní ľudia a konflikty sú súčasťou nášho života. Ako ich v partnerskom vzťahu riešiť?
Dôležité je pristupovať k nim otvorene. Keď máme nejaký problém, hovorme o tom s partnerom a nedusme ho v sebe, pretože tak či onak, raz sa to na nás zosype – alebo teda na nášho partnera to vysypeme my – a nebude to mať pekný koniec. Vždy riešme vzťahové problémy s partnerom. Je v poriadku občas sa posťažovať kamarátke, ale je potrebné si uvedomiť, že ostatní ľudia do situácie nevidia a časté sťažovanie a ohováranie v nás len živia negatívne pocity a averziu. S riešením konfliktov prichádza aj zodpovednosť a vina – to, že nie sme na vine, neznamená, že nenesieme zodpovednosť. Aby sme to lepšie pochopili, dajme si krátky príklad: ak nás partner podviedol, nie je to naša vina, ale môže to byť naša zodpovednosť, pretože sme sa k nemu mohli správať chladne, neustále sa s ním hádať a neprejavovať mu lásku. Je dôležité vedieť si priznať vinu aj zodpovednosť.
Pri riešení konfliktov je veľmi dôležité odpustenie a empatia. Nevyťahujme staré konflikty, ktoré sme už dávno vyriešili. Keď hádke odzvoní a konflikt je vyriešený, mali by sme si navzájom odpustiť a neživiť v sebe hnev. A hlavne, pochovať ho. Vyriešený konflikt je minulosť (svetpisania.sk, 2020).
Zopár odporúčaní pre úspešný vzťah
- Buďme k sebe úprimní. Úprimnosť všetko uľahčuje, pomáha riešiť konflikty a budovať dôveru.
- Podporujme sa navzájom. Či už ide o ťažšiu etapu v živote, alebo nové pracovné miesto, buďme si navzájom oporou.
- Buďme sami sebou. Nepredstierajme ani nemeňme svoje vlastnosti, majme svoje koníčky a neobmedzujme sa. Obaja žijeme tri životy – každý ten svoj a potom spoločný.
- Trávme kvalitne voľný čas. Trávme spolu veľa času a robme to, čo robiť chceme. Nebojme sa vyskúšať spolu nové aktivity, cestovať a spoznávať nových ľudí. Veľa sa spolu smejme, bavme sa a nezabúdajme ani na maličkosti, ktoré budujú a posilňujú vzťah (svetpisania.sk, 2020).
A na záver…
- …dôverujme si.
Autorka: Táni
CULTUREHATTI 2022: Oficiálna stránka portálu culturehatti.com: https://slo.culturehatti.com/pochemu-cheloveka-nazivayut-socialnim-sushestvom-a-811365 [online]. [cit. 2022. 05.07]
PARIMUCHOVÁ 2020: Zdravý vzťah nemusí byť dokonalý. Oficiálna stránka portálu svetpisania.sk: https://www.svetpisania.sk/tajomstva-zdraveho-vztahu-co-v-nom-nesmie-chybat/ [online]. [cit. 2022. 05.07]
SLOVENSKY PACIENT 2019: Oficiálna stránka portálu slovenskypaciet.sk: https://slovenskypacient.sk/chorobna-ziarlivost-ako-ju-zvladnut-potrebuje-moj-partner-pomoc/ [online]. [cit. 2022. 05.07]
BALTAG, T., 2017: 5 otázek, které si klást ve vztahu. In: Psychologie dnes. Č 9, roč. 22. ISSN 1212-9607
NOVOTNÁ, A., 2017: Emoční upíři. Oficiálna stránka portálu Psychologie.cz: https://psychologie.cz/emocni-upiri/ [online]. [cit. 2022. 05.11]
POLEDNÍKOVÁ, M., 2020: Máte zdravý partnerský vztah? 10indicií, podle kterých to poznáte. Oficiálna stránka portálu Spektrumzdravi.cz: https://www.spektrumzdravi.cz/psychologie/mate-zdravy-partnersky-vztah-10-indicii-podle-kterych-to-poznate [online]. [cit. 2022. 05.12]